• Al. Gen. J. Hallera 188/29 Wrocław
  • +48717940060
  • +48501571630
  • biuro@adwokatrodzinny.pl

SĄD NIE JEST TAKI STRASZNY

by Aleksandra Zadorożna

09 01, 2014 | Posted in Prawo rodzinne | 0 comments

Kiedy w 1991 r. zaczynałam pracę jako asesor, a wkrótce jako sędzia sądu rejonowego w wydziale rodzinnym, było nas adwokatów zaledwie setka. Teraz w okręgu wrocławskim wykonuje zawód kilkuset adwokatów! Do tego kilkuset radców prawnych, którzy od kilku lat mają uprawnienia by zajmować się sprawami rodzinnymi. Jest więc u kogo szukać pomocy! Czasy się bardzo zmieniły. Rzadko zaglądam do sieci, ale kilka dni temu przejrzałam ofertę w tym wąskim zakresie, jaki mnie interesuje, tj. strony proponujące pomoc w zakresie prawa rodzinnego i świetna wiadomość dla Państwa: ogłasza się naprawdę wielu specjalistów tej dziedzinie. To zaleta naszych czasów, że nawet krótko po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu można być specjalistą w zakresie prawa rodzinnego. Wielu radców pranych porzuciło też swoje tradycyjne sfery zainteresowań z obszaru kodeksu cywilnego, by zająć się tematyką rodzinną. Macie więc Państwo naprawdę duży wybór i łatwość w znalezieniu właściwej osoby do reprezentowania Was przed sądem.

Czasem jednak sytuacja zmusza do podjęcia działania bez żadnego wsparcia! Zawsze lepiej mieć doświadczonego adwokata rodzinnego u boku, ale gdyby nie było to możliwe to też można sobie poradzić. Trzeba odważnie stawić czoła przeciwnikowi w procesie, być uważnym i wypełniać polecenia sądu, wykazać się inicjatywą dowodową i nie bać się!

W swojej ponad dwudziestoletniej praktyce zawodowej (wliczając w to blisko dziesięcioletni okres pracy w sądzie) często obserwowałam jak ludzie bardzo boją się samego budynku sądu! Czasem są w nim pierwszy raz, nie wiedzą jak wygląda sala sądowa, gdzie będą mogli usiąść, kiedy coś powiedzieć i jak się zachować w czasie rozprawy. I właśnie tym, którzy nie mają jeszcze profesjonalnej pomocy spróbuję w moim mini blogu opisać (oczywiście w skróconej formie) sąd, przebieg procesu , a co najważniejsze Wasze prawa i obowiązki.

Zatem do dzieła! Czy wiecie jakie sądy zajmują się sprawami rodzinnymi? W większości spraw np. o alimenty, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa, wszelkich problemach związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi gdzie ma znaczenie władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, uprowadzenie dziecka, w pierwszej instancji jest to sąd rejonowy, a w drugiej sąd okręgowy. We Wrocławiu działają trzy Sądy Rejonowe: dla Wrocławia Krzyków, Fabrycznej i Śródmieścia, a w nich Wydziały Rodzinne działające. Apelacje i zażalenia od orzeczeń wydanych przez te sady rozpatruje Sąd Okręgowego we Wrocławiu.

W sprawach o rozwód, którymi głównie się zajmuję, właściwe w pierwszej instancji są sądy okręgowe, a jako instancja odwoławcza sądy apelacyjne (we Wrocławiu Sąd Okręgowy ul. Sądowa i Sąd Apelacyjny ul. Energetyczna).

Każdy sąd ma swój sekretariat, większość punkt informacyjny, a zawsze działa biuro podawcze, w którym składamy wszystkie pisma procesowe w odpowiedniej ilości egzemplarzy, załączników i odpowiednio opłacone.

Typowa sala rozpraw jest niewielkim pomieszczeniem, w którym na czołowym miejscu usytuowany jest stół sędziowski. Czasem sędziemu towarzyszą ławnicy, mniej lub bardziej czynnie, a nawet zdarza się, że utrudzeni posypiają w czasie przedłużających się przesłuchań… Po obu stronach stołu sędziowskiego znajdują się ławy dla stron procesowych, zwyczajowo po lewej stronie zasiada strona wszczynająca postępowanie (powód, wnioskodawca), a po prawej przeciwnik procesowy. Pamiętaj o tym, że większość spraw jest obecnie nagrywana! Łatwo wrócić do tego co działo się na rozprawie, wystarczy złożyć wniosek o e-protokół.

Zapraszam na moją stronę: ADWOKAT RODZINNY – ALEKSANDRA ZADOROŻNA

Sprawdź też stronę Sądu Okręgowego we Wrocławiu

Tags: , , , ,

Comments are closed.